دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • بیماران و مراجعین
  • فراگیران
  • کارکنانتقویم های آموزشی فراگیران
آموزش های مجازی
کنفرانس های عمومی
ژورنال کلابگروه های آموزشی
اعضای هیات علمی


معرفی هیات مدیره
معرفی اعضای هیات علمی
انتقادات و پیشنهادات
تماس با ما
نیکوکاری

بخش مریم (کلیه و غدد و دیالیز)

 | تاریخ ارسال: 1400/9/13 | 

بخش کلیه کودکان توسط دکتر حسن اتوکش و دکتر احمد مشعوف راه‌­اندازی شد.در سال ۱۳۶۹، دکتر حسن اتوکش ریاست آن را برعهده گرفتند و با همکاری ۳ فوق‌تخصص کلیه کودکان دکتر نکیسا هومن از سال ۱۳۸۰ و دکتر آذر نیک­‌آور از سال ۱۳۸۳  و دکتر رزیتا حسینی از سال ۱۳۹۰ تاکنون به کار خود ادامه می‌دهد. بخش کلیه کودکان این مرکز محل ارجاع بیماران کلیوی ، پیوند و دیالیز کودکان و نوجوانان از سراسر کشور شده است. بخش دیالیز نیز  در سال ۱۳۷۴ راه‌­اندازی شد که هم­‌اکنون علاوه­‌بر انجام همودیالیز، با تلاش‌­های سرکار خانم دکتر هومن، پیشتاز دیالیز صفاقی در کودکان بوده و مرکز آموزش دیالیز صفاقی به پرستاران در سطح کشور است. همچنین از سال ۱۳۷۶ این بخش نقش بسزایی در بیماران پیوند کلیه با همکاری بیمارستان لبافی‌نژاد و بیمارستان حضرت رسول داشته است و یکی از مهم‌ترین مراکز پیوند کلیه کودکان و نوجوانان در کشور می‌شود.


بخش غدد کودکان توسط دکتر مریم رزاقی­‌آذر فوق‌تخصص غدد کودکان در سال ۱۳۷۱راه‌­اندازی شد. در سال ۱۳۷۸، دکتر فرزانه روحانی و در سال ۱۳۸۱ دکتر امیر احمد میربلوک به همکاران این بخش اضافه شدند. این بخش جزء بخش­‌های معروف غدد کودکان کشور به شمار آمده و بیماران از سراسر کشور به آن ارجاع می‌­شوند. مقالات تحقیقی این بخش در مجلات داخل و خارج از کشور به چاپ رسیده و دستیاران فوق­‌تخصصی این بخش اکثراً رتبه­‌های اول بورد را به خود اختصاص می­‌دهند.
با توجه به حضور فعال اساتید غدد و متابولیسم کودکان ، این مرکز از مراکز ارجاعی بیماران مبتلا به بیماری فنیل­‌کتونوری (PKU) است که به‌­طور منظم در روزهای سه­‌شنبه، درمانگاه جامع فنیل­‌کتونوری مشغول ارائه خدمت به مراجعین است. تیم فنیل­کتونوری شامل مددکار، متخصص تغذیه، روان­شناس و فوق‌­تخصص غدد و متابولیسم کودکان است. هم­چنین، مرکز ارجاعی بیماران مبتلا به کم­‌کاری تیروئید نیز هست.


بخش روماتولوژی کودکان در سال ۱۳۹۶ و با ریاست خانم دکتر شیما صالحی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برای اولین بار و در بیمارستان کودکان علی اصغر به عنوان تنها مرکز روماتولوژی کودکان دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار نمود.این سرویس در تمام حیطه‌­ها و بیماری­‌های روماتیسمی کودکان مشغول به فعالیت می‌باشد و در آموزش گروه‌های آموزشی پزشک عمومی و متخصصین اطفال فعال بوده و به عنوان یکی از مراکز ارجاع  کشوری بیماران مربوطه محسوب می‌شود .
گروه روماتولوژی کودکان مرکز حضرت علی اصغر مفتخر است که با داشتن درمانگاه فعال در هفته و داشتن مراجعین از اقصا نقاط ایران و کشورهای هم جوار، مشغول ارائه خدمات تشخیصی /درمانی به مراجعین محترم می­‌باشد.
بیماری‌های مرتبط:
۱.دردهای اسکلتی عضلانی کودکان و اختلالات مربوطه ( دردهای رشد- هیپرموبیلیتی مفاصل-فیبرومیالژیا و..)
۳.آرتریت (تورم مفاصل) حاد-مزمن-مرتبط با عفونت از جمله: تب روماتیسمی/ارتریت ایدیوپاتیک جوانان(JIA)/ اسپوندیلوآرتروپاتیها
۴.لنگش
۵.بیماری‌های کلاژن و اسکولار( لوپوس-کاوازاکی-هنوخ شوِین لاین-سندرم بهجت-وگنر-چرچ اشتراوس-سارکوییدوز-اسکلرودرمی حاد/مزمن/موضعی/سیستمیک)
۶.ضعف عضلانی (درماتومیوزیت- پلی میوزیت- میوزیت بدنبال عفونت)
۷.درگیری‌های پوستی که توجیه عفونی یا پوستی  یا آلرژی نداشته باشند(واسکولیت های پوستی)
۸.تبهای مکرر و دوره ای/ بیماریهای خودالتهابی : تب مدیترانه خانوادگی( (FMF-  یماری PFAPA))سندرم مارشال-   سندرم هایپرIgDCRMO- و...)
۹.یووییت (التهاب چشم) مرتبط با بیماریهای روماتیسمی
۱۰.استیوپروز
خدمات درمانی/تشخیصی ارائه شده در این سرویس :
*بررسی/ درمان وپیگیری مناسب بیماریهای فوق
*تزریق داخل مفصلی استرویید
*آسپیراسیون مایع مفصل جهت تشخیص و درمان
*ارایه روشهای نوین در درمان بیماریها ازجمله داروهای بیولوژیک
*کشش پوستی جهت موارد مورد نیاز
*درمان استیوپروز
*بررسی/ شناسایی /درمان و پیگیری مناسب بیماریهای ژنتیکی خود التهابی ازجمله بیماری FMF

*ارایه خدمات به بیماران نیازمند به PICU با همکاری اساتید و پرستاران محترم بخش PICU

برنامه درمانی/ آموزشی :
_ راندهای درمانی و آموزشی( همه روزه )، گراند راند روزهای ۲شنبه ، کلینیک ویژه (بعداز ظهر روزهای ۱شنبه) و درمانگاه های آموزشی/درمانی (در روزهای ۲شنبه )
_ جلسات مشترک به حسب مورد با گروههای آموزشی دیگر  برگزار می شود  .
_ انجام مشاوره بیماران بستری در سایر سرویس ها ( با توجه شرایط خاص بیمارستان کودکان علی اصغر به عنوان یک بیمارستان مرجع ، سایر بخش هابا وجود بیماران پیچیده و مشترک ، مشاوره های بخش روماتولوژی را به یک ابزار آموزشی بسیار سودمند برای گروه های آموزشی تخصصی و فوق تخصصی تبدیل نموده است)


جدول اطلاعات بخش
نام ریاست بخش
نام سرپرستار بخش
سرکار خانم مقیسه
اعضای هیات علمی
(به ترتیب تخصص)
جناب آقای دکتر اتوکش - سرکار خانم دکتر حسینی شمس آبادی - سرکار خانم دکتر هومن - سرکار خانم دکتر نیک آور
جناب آقای دکتر امیرکاشانی - سرکار خانم دکتر نوربخش - سرکار خانم دکتر روحانی - سرکار خانم دکتر سهیلی پور - جناب آقای دکتر وفادار
سرکار خانم دکتر صالحی
موقعیت مکانی
طبقه اول ساختمان درمانی
تعداد تخت فعال
۲۴ عدد
تعداد تخت ایزوله
صفر
تعداد اتاق های تک تخته
۱ عدد
تعداد اتاق های دو تخته
۴ عدد
تعداد اتاق های سه تخته و بیشتر
۵ عدد


امکانات و تجهیزات ویژه :
مجهز به اتاق های پلاسما فرزیس و دیالیز های صفاقی و همو
آموزش اختصاصی دیابت به بیماران بستری


دفعات مشاهده: 2749 بار   |   دفعات چاپ: 149 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر