پیام خود را بنویسید
دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

واحد رادیولوژی

 | تاریخ ارسال: 1396/5/17 | بخش تصویربرداری بیمارستان فوق تخصصی کودکان حضرت علی اصغر(ع) که به تازگی مورد بازسازی قرارگرفته است، شامل واحدهای رادیولوژی و سونوگرافی است. اقدامات لازم جهت راه‌اندازی بخش CT scan نیز انجام گردیده است و در آینده بسیار نزدیک یک دستگاه CT scan 16 اسلایس Siemens مدل Power مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

واحد رادیولوژی

این بخش دارای یک دستگاه رادیولوژی دیجیتال و یک دستگاه رادیولوژی آنالوگ می‌باشد. با توجه به نیاز بخش‌های ویژه بیمارستان به تجهیزات رادیولوژی، 3 دستگاه رادیولوژی پورتابل در بخش‌های NICU, PICU و اتاق عمل بیمارستان استقرار یافته است. همچنین یک دستگاه رادیولوژی Carm در اتاق عمل موجود است که در انجام جراحی های ارتوپدی تأثیر بسزایی دارد.

تصاویر حاصل از دستگاه آنالوگ و دستگاه‌های دیجیتال از طریق دستگاه CR موجود دز بخش رادیولوژی تبدیل به دیجیتال می‌گردد و کلیه نتایج خدمات رادیولوژی با سیستم Pacs به صورت دیجیتال آرشیو و به سرعت به شبکه داخلی بیمارستان جهت دسترسی پزشکان انتقال می‌یابد . دسترسی به سیستم Pacs در خارج از بیمارستان نیز امکان پذیر است. همچنین امکان چاپ نتایج بر روی سی‌دی نیز وجود دارد.

نتایج آزمون‌ها به وسیله Laser Imager بخش رادیولوژی قابل چاپ بر روی فیلم Signal Side نیز می‌باشد.

یک دستگاه فلوروسکوپی دیجیتال با امکانات و کیفیت بسیار بالا خریداری شده است که جایگزین دستگاه آنالوگ بخش خواهد شد.

علاوه بر خدمات رادیولوژی عمومی، خدمات تشخیصی زیر نیز ارائه می‌شود

Barium Swallow

Barium Meal

Upper GI.Series

Transit

Barium Enema

IVP

VCUG

RUG

Retrograde Pyelography

Retrograde Cytography

Antegrade Pyelography

Fistulography

با توجه به اینکه این بیمارستان، فوق تخصصی و مربوط به اطفال است، رعایت اصول حفاظت در برابر اشعه اهمیت بیشتری دارد. بدین منظور در بخش رادیولوژی رپوش‌های آبی سربی، دامن‌های سربی، شیلدهای محافظ تیروئید، شیلدهای محافظ گناد، عینک سربی و دستکش سربی به تعداد کافی موجود است.

در بخش‌های NICU, PICU و اتاق عمل، علاو بر وسایل حفاظت فردی، پاراوان‌های سربی جهت جداسازی بیمار مورد تابش از سایر بیماران موجود می‌باشد

واحد سونوگرافی

با در اختیار داشتن 3 دستگاه سونوگرافی (Philips مدل Affiniti 50G، Medison مدل SonoAc X8 و GE مدل LoG10 500) و نیز استفاده مشترک با سایر تخصص‌ها از سه دستگاه سونوگرافی پورتابل مستقر در بخش‌های NICU, PICU و اورژانس بیمارستان قادر به ارائه کلیه سونوگرافی‌های  Gray Scale، انواع سونوگرافی‌های داپلر و اقدامات مداخله‌ای تحت گاید سونوگرافی می‌باشد.


کلیدواژه ها: تصویربرداری | رادیولوژی |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 6502 بار   |   دفعات چاپ: 348 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر