پیام خود را بنویسید
دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences


نوبت دهی آنلاین
نوبت دهی تلفنی
پاسخ دهی آنلاین
برنامه درمانگاه ها
آموزش بیمار
ارتباط با بیمار (به زودی ...)


درمانگاه های فوق تخصصی
درمانگاه خون
درمانگاه اورژانس
مرکز جامع رشد و تکامل


بخش مراقبت های ویژه کودکان (PICU)
بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU)


بخش جراحی شایان
بخش جراحی
اتاق عمل


آزمایشگاه
آزمایشگاه ژنتیک
تصویربرداری
اکو و نوار قلب
نوار مغز
دندانپزشکی
آندوسکوپی


ریاست و مدیریت
امور مالی
امور اداری
مددکاری
روابط عمومی
حراست
کتابخانه


معرفی هیات مدیره
معرفی اعضای هیات علمی
انتقادات و پیشنهادات
تماس با ما
نیکوکاری

بخش پروانه (خون)

 | تاریخ ارسال: 1396/3/11 | 

این بخش در اوایل دهه ۱۳۷۰ توسط دکتر پروانه وثوق بنیان‌گذاری شد و مسئولیت اداره بخش هم تا سال ۱۳۸۶ (زمان باز نشستگی ایشان) بر­عهده ایشان بود. این بخش که از فعال‌ترین و پرسابقه­‌ترین بخش‌های این مرکز به شمار می‌آید به یاد آن بزرگوار "پروانه" نام­‌گذاری شد.

تعداد تخت فعال: ۲۰ تخت
اعضای هیأت علمی:دکتر شهلا انصاری، ، دکتر غلامرضا باهوش، دکتر عزیز اقبالی

بیوگرافی مختصری از استاد دکتر وثوق که در بخش پروانه بر روی تابلویی نصب کرده­‌ایم در این­جا آمده است. به­‌نام یکتای هستی­‌بخش
 
انسان‌های ماندگار را از خاطره مانای آن­‌ها باید شناخت.
پروفسور پروانه وثوق، فوق­‌تخصص خون و سرطان و دبیر بورد که از ابتدای تأسیس رشته  فوق‌­تخصص خون و سرطان همواره در کنار دانشجویان بود، با علم و دانش خود هزاران کودک مبتلا به سرطان را در مسیر درمان و بهبودی همراهی ‌کرد.
وی از ابتدای فعالیت بیمارستان فوق‌­تخصصی کودکان حضرت علی­‌اصغر (ع)، لحظات عمر و دانش ارزشمند خود را وقف کودکان مبتلا به سرطان نمود.
دکتر پروانه وثوق، متولد اسفند ماه ۱۳۱۴ در تفرش بدنیا آمد. وی دکترای عمومی خود را در سال ۱۳۴۲ از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران دریافت کرد و دوره‌های تخصصی و فوق­‌تخصصی‌ کودکان را در دانشگاه‌های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراند و دوره تکمیلی فوق­‌تخصصی خون و سرطان کودکان را در دانشگاه واشنگتن سپری کرد.
پروفسور وثوق طبابت در ایران را از سال ۱۳۴۷ آغاز کرد. وی که از مؤسسان رشته فوق­‌تخصصی خون و سرطان کودکان بود، بخش خون کودکان را در بیمارستان حضرت علی‌­اصغر (ع) راه‌اندازی کرد.   هم­چنین با حضور داوطلبانه و هدایت علمی، سبب شد تا بیمارستان فوق­‌تخصصی سرطان کودکان محک در سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت کند که تاکنون بیش از ۲۰.۰۰۰ کودک را تحت درمان قرار داده است.
حضور فعال او در انجمن‌ها و برنامه‌های تخصصی بین‌المللی چون انجمن بین‌­المللی سرطان اطفال (SIOP)، اتحادیه بین­‌المللی کنترل سرطان (UICC)، شبکه بین‌­المللی تحقیق و درمان سرطان (INCTR)، اتحادیه سرطان کودکان خاورمیانه (MECCA)، برنامه سرطان کودکان در کشورهای در­حال توسعه(PODC)، ریاست بورد فوق­‌تخصصی خون و سرطان کودکان و عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی ایران نشان از دانش و تخصص حرفه‌­ای اوست.
دکتر وثوق با مهربانی،‌ بردباری، دانش ارزشمند و وارستگی از مسائل مادی تلاش خود را تا آخرین روز حیات در جهت بهبود و خدمت­‌رسانی به کودکان مبتلا به سرطان ادامه داد. از این استاد فرزانه بیش از ۱۰۰ عنوان مقاله و کتاب در زمینه بیماری‌های خون و سرطان کودکان به­‌جای مانده است، به‌­راستی که عمر چنین انسان­‌هایی، کتابی است قطور؛ زندگی و منش امثال دکتر پروانه وثوق کتاب­‌هایی خواندنی‌اند که  سطر­سطرشان عرصه یادگیری است. او صبح روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۲ درگذشت.

بعد از وفات تربت ما در زمین مجوی                                           در سینه­‌های مردم دانا مزار ماست
 
روحش شاد و یادش گرامی باد.
 
برای پروانه شدن راه زیادی لازم است. باید قبل از آن به قدر کافی شجاع شد. باید فهمید که پرواز آنقدر هم که فکر می­‌کنیم ساده نیست. پروانه بودن قلب پروانه‌­ای می‌­طلبد.

 


کلیدواژه ها: بهترین بیمارستان کودکان | بیمارستان علی اصغر | بخش خون |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1982 بار   |   دفعات چاپ: 206 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر