دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

پیـــــــــــــــوندها

درباره مرکز

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۶ | 

معرفی و تاریخچه بیمارستان

بیمارستان کودکان حضرت علی ­اصغر (ع)، در سال ۱۳۴۳ با عنوان «شهرآزاد» راه‌اندازی شد. بیمارستان در زمینی به مساحت ۵۱۳۰ مترمربع و زیربنای ۸۵۰۰ متر مربع احداث شد و مدیریت آن با خانم نیّره شیوا بود که با جذب نیکوکاران، هزینه‌های بیمارستان را تأمین می‌کرد. کم‌کم پزشکان معتبر کشور، جذب بیمارستان شدند. پزشکانی مانند دکتر احمد مشعوف فوق­‌تخصص نفرولوژی کودکان، دکتر شکرالله یوسفی پاتولوژیست، دکتر عباس خالصی جراح کودکان، دکتر‌هادی سماعی فوق­‌تخصص نوزادان و دکتر پروانه وثوق فوق­‌تخصص خون و سرطان کودکان.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بیمارستان به نام حضرت علی ­اصغر (ع) تغییر نام یافت و تحت پوشش سازمان منطقه‌ای بهداری استان تهران درآمد و به‌صورت یک بیمارستان دولتی فعالیت خود را ادامه داد. در این سال‌ها بیمارستان توسط دکتر شکر الله یوسفی و سپس دکتر امان‌­الله احسانی متخصص کودکان اداره شد.

 در سال ۱۳۶۵ با تشکیل دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران، تحت پوشش این دانشگاه قرار گرفت و دانشجویان پزشکی، انترن‌ها و دستیاران، برای سپری کردن دوره‌های آموزشی مربوطه به این مرکز اعزام شدند. در سال ۱۳۷۱، در رشته‌های فوق تخصصی نوزادان، جراحی کودکان، خون و سرطان کودکان، غدد کودکان و نفرولوژی کودکان بخش‌های آموزشی به تربیت دستیاران فوق تخصصی در این رشته‌ها پرداختند و کمک اساسی به استان‌های مختلف کشور شد، به نحوی که در حال حاضر در اغلب استان‌های کشور فارغ­ التحصیلان این مرکز به­ عنوان متخصص یا فوق تخصص، مشغول خدمت هستند.

در سال ۱۳۷۵ بخش‌های گوارش کودکان، اعصاب کودکان، دندان­‌پزشکی کودکان و دیالیز به بخش‌های موجود اضافه شد. تأسیس خوابگاه وسیع دستیاران و انترن‌ها از اقدامات این دوران بود. در سال ۱۳۸۳، دکتر سید جواد نصیری فوق­تخصص جراحی کودکان، ریاست بیمارستان را به عهده گرفتند. در دوران ریاست ایشان بخش‌های  PICUو NICU توسعه یافت و بخش روان­پزشکی آغاز  به ­کار نمود. در این دوره، بنیاد خیریه کامرانی با در اختیار گذاشتن یک طبقه از ساختمان گامانایف، امکان انتقال کلیه درمانگاه‌های فوق ­تخصصی را به یک محل مناسب و استاندارد فراهم کرد. در طی این دوره با تلاش کادر بیمارستان اعم از مدیریت وقت، مترون و پرستاران و همه پرسنل فضاهای فیزیکی اتاق عمل، بخش خون، بخش جراحی و بخش جنرال به­ طور کامل بازسازی و تجهیز شدند.

از مهر سال ۱۳۹۲ و چند ماه پس از انتزاع دانشگاه تهران و ایران تا حال حاضر ریاست بیمارستان را خانم دکتر طلاچیان و مدیریت آن را آقای رضا پورسمائی بر­عهده گرفته‌اند. پائیز سال ۹۲، واحد رادیولوژی نیز با پی­گیری‌های مستمر مسئولین و با همت خیرین محترم بازسازی و با دستگاه‌هایDR ، PACS و CR تجهیز گردید. در اواخر سال ۹۲، نوسازی و تجهیز بخش PICU بیمارستان به اتمام رسید و با افزایش ظرفیت به ۲۰ تخت، مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در سال ۹۳، بخش اورژانس بیمارستان تخریب شده و براساس استانداردهای موجود بازسازی شد. هم­چنین، واحد دندان‌پزشکی جدیدی ساخته شد و با افزایش ظرفیت از یک یونیت به سه یونیت دندان‌پزشکی به ارائه خدمت با کیفیت بهتر به مراجعین عزیز پرداخته است.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1394 بار   |   دفعات چاپ: 185 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر